Bizi Arayın
Çalışmalarımız

Su İzalasyon

Yapıların sudan ve zararlı etkilerinden korunması için suyun yapıların dışında tutulması; havuzlar, su depoları, göletler gibi yapılarda ise suyun yapı içerisinde tutulması ve dışarıdan gelebilecek sızıntı sularına karşı korunması için yapılan işlemlere su yalıtımı denir.

Su yapı ömrünü ve dayanıklılığını etkileyen önemli bir dış etkendir. Yapının taşıyıcı elemanlarına sızan su zaman içerisinde korozyona neden olarak taşıyıcı kesitlerinin azalmasına ve yük taşıma kapasitelerinin ciddi miktarda düşmesine neden olur. Ayrıca beton içerisine sızan su donma çözünme döngüsüyle betonun bütünlüğünün bozulmasına ve çatlakların oluşmasına yol açar.

Özellikle temel ve bodrum katlarda zemin suyundan kaynaklı sülfat gibi kimyasallar temel betonuyla kimyasal reaksiyona girerek yine betonun yapısının bozulmasına neden olur. Tüm bu faktörler bina ömrünü negatif yönde etkiler. Yapı içerisinde kontrol edilemeyen su insan sağlığına zararlı küf, mantar gibi organik maddelerin de oluşumuna yol açar ve yaşam alanındaki konforu etkiler.

Su yalıtım malzemesi, uygulama yapılacak alan özellikleri, yapının kullanım özellikleri ve çevresel faktörler de dikkate alınarak seçilmelidir. Temel su yalıtımı için çok iyi performans gösteren bir su yalıtım malzemesi üzeri açık bırakılan ve yoğun yaya trafiğine maruz bir terasta iyi bir çözüm sunamayacaktır. En iyi su yalıtım malzemesi en başta bahsedilen faktörlere en uygun malzemedir.

Doğru su yalıtım malzemesinin seçilmesi kadar bu malzemenin doğru şekilde uygulanması da su yalıtım performansını etkileyen bir faktördür. Doğru uygulama için yüzey teşhisinin ve yüzey hazırlığının doğru şekilde yapılması, kullanılacak su yalıtım malzemesinin doğru şekilde uygulanması ve kürlenmesinin doğru şekilde sağlanması gerekmektedir

X